Faculty, Staff and Student Honors and Awards

1999-2000
This is as complete a list as the Office of the President could assemble of students, faculty, and staff who won awards during the academic year 1999-2000. Should you have any additional information, please call Alice Newcomb in the Office of Public Relations, ext. 5882.

FACULTY AND STAFF HONORS AWARDS


Laura Barbanel
, Education, was elected to the Board of Directors of the American Psychologist Association.

Luigi Bonaffini, Modern Languages and Literatures, received the Special Citation for Translation, Bordighara Prize 1999.

Edwin Burrows, History, received the Brendan Gill Award from the Municipal Art Society for his book Gotham: A History of New York City to 1898.

Edwin Burrows and Ari Hoogenboon, History, were elected to the Society of American Historians.

Malgorzata Ciszkowska, Chemistry, was elected member-at-large of the Physical Electrochemistry Division of the Electrochemical Society.

Lesley Davenport, Chemistry, was elected to serve as the 2001 chair elect, and the 2002 chair of the American Chemical Society’s New York.

Lynda Day, Africana Studies, received a Fulbright Scholarship to conduct research in Ghana and teach American history and African Diaspora studies at Kwame Nkruman University of Science and Technology in Kumasi, Ghana.

Yaffa Eliach, Judaic Studies, received the Eternal Flame Award at the 29th Annual Scholars Conference on the Holocaust and the Churches. She also received a Doctor of Humane Letters, honoris causa, from Yeshiva University.

Gerald Friedman, Geology, was the recipient of the Sidney Powers Memorial award for 2000. This award is the highest honor given by the American Association of Petroleum Geologists.

Michele Greene, Health and Nutrition Sciences, has been elected a fellow of the Gerontological Society of America.

Julia Hirsch, English, received a Fulbright Scholarship and taught American studies at Collegium Humaniorum Estoniense and Tallinna Pedagoogikaulikool in Estonia.

Barbara Heyman, College Information and Publications, is the first recipient of the Samuel Barber Medal.

Samuel Leiter, Theater, was elected to the Executive Committee of the American Society for Theater Research.

Paul Maderson, Biology, is a member of a team of researchers that have identified a fossil as a feathered creature that predates dinosaurs by millions of years.

Clement Mbom, Modern Languages and Literatures, was nominated a member of the Board of Trustees of the American Association of Teachers of French.

Shlomo Silman, Speech Communication Art and Sciences, was honored by the American Academy of Audiology with the Audiology Research Achievement Award for 2000.

Virginia Sanchez-Korrol, Puerto Rican and Latino Studies, named Women of the Year in the September 2000 issue of Latina magazine.

Deborah Shanley, School of Education, was awarded Outstanding Employer-2000 from Business Partnerships.

back to top

 STUDENT HONORS/AWARDS

The following have been accepted in the CUNY Pipeline Program:

     

Kim Carter
Mitchelle Johnson
Kim Pacheco
Nedra Regis
Max Valcourt
     

The following have been accepted into the SRT Program at Andover:

    
Ronald DeSuze
Samantha Noel
Jason Perez

Kristina Ramos
      

The following were selected to receive a University Student Senate Scholarship:

   
Ronald DeSuze
Rasel Mohammad Rana

Rommel Robertson

Two new freshmen that will be attending Brooklyn College in the Fall 2000 have been awarded a High Five Scholarship, one of the most prestigious scholarships in the University. Each recipient will receive $10,000 per year for four years. They are:
Irene Lam, New Utrecht High School
Silvia Ranguelova, Christopher Columbus High School
    

Other awards


Marcia DeVoe, classics major, is the recipient of a 2000 Beinecke Brothers Memorial Scholarship.

Lorraine Gutierrez, a member of the Mellon Minority Undergraduate Fellowship, has been accepted in the Ph.D. program in education at the University of Michigan, and is the recipient of the Joseph G. Cohen Memorial Scholarship.

Rivkah Kaufman, a member of both the Scholars Program and the Ford Colloquium, has been accepted in the master’s program in psychology at the New York University and received the Palm Beach Alumni Chapter Scholarship.

David Kovacs, who has been awarded a Fulbright grant, will teach English in Hungary. He is graduating with a master of fine arts in creative writing.

Matthew Louis Rotando has been awarded a Fulbright grant and will pursue his studies in creative writing in Sri Lanka. Mr. Rotando is receiving a master of fine arts in creative writing.

Malka Schwartz, a member of the Scholars Program, has been accepted in the master’s program in art history at New York University and has received several scholarships for academic excellence and leadership.

Mark Svartz, a member of the Scholars Program, has been accepted in the master’s program in art at Virginia Commonwealth University.

Lisa Calvente, a member of both the Ford Colloquium and the Mellon Minority Undergraduate Fellowship, has been accepted in the master’s program in communications at the University of North Carolina.

back to top

PROFESSORSHIPS

Broeklundian Professors


Nehru Cherukupalli
, Geology
Louise Hainline, Psychology
Kenneth McAloon
, Computer and Information Science
Benito Ortolani, Theater
Arthur Reber, Psychology
Shlomo Silman, Speech
Micha Tomkiewicz, Physics
Sharon Zukin, Sociology
   

Distinguished Professors


Lennart Anderson
, Art
Jack Flam, Art
Gerald M. Friedman, Geology
Rohit Parikh, Computer and Information Science
Fred H. Pollak, Physics
Theodore Raphan
, Computer and Information Science
Anthony Sclafani, Psychology
Carl Shakin, Physics
    

Murray Koppelman Professor


Gail Gurland
, Speech Communication Arts & Sciences
Jerome Krase, Sociology
   

Donald L. Fine Professorship in Creative Writing


Ron Padgett
, English
    

Bernard H. Stern Professor in Humor

   
Georgeen Comerford
, Art
Carey Harrison, English
   

Tow Professorships

    
David Arnow
, Computer and Information Science
Edwin Burrows, History
Jacqueline de Weever, English
Joseph Krieger, Physics
Robert Viscusi, English
   

Belle Zeller Visiting Professor

    
Gerald Horne
, Africana Studies
Joe Kincheloe, School of Education (1998-2000)
    

back to top

CUNY Collaborative Incentive Awards – July 1, 1999 – June 30, 2000


Richard Navin and Eleanor Magid Art
"CUNY Design Circle"
CUNY Collaborative Incentive Program

Ting Lei and Manuel Martinez-Pons
School of Education

"Self-Regulation of Multiple Social Roles: Impact on College Retention & Completion"
CUNY Collaborative Incentive Grant Program

Nkechi Agwu and Stephen Aja
Geology

"The Acid/Base Surface Chemistry of Illitic Clay Minerals: A Proposed Experimental Investigation at 25*C"
CUNY Collaborative Incentive Grant Program

Adina Back and Gerald Markowitz
History

"New York City Oral History Center on the Web"
CUNY Collaborative Incentive Program

Robert Sibner and Anil K. Agrawal
Mathematics

"Applications of Hilbert Transforms for Health Monitoring of Civil Engineering Structures"
CUNY Collaborative Incentive Grant Program

back to top

Research Awards from July 1, 1999 – December 30, 2000


Thomas McGovern and Sophia Perdikaris
Anthropology and Archaeology

"Northern Science and Education Program"
National Science Foundation

Ray H. Gavin
Biology

"Function of Myosins in Tetrahymena"
National Science Foundation

James Nishiura
Biology

"Academic Research Enhancement Award Control of Mosquito-Borne Parasites by Apoptosis"
National Institute of Child Health and Human Development

Martin Schreibman
Biology

"Effects of Temperature and Food Availability on Survival of Atlantic Tomcod"
Con Edison
"Cooperative Agreement Between The United States Department of the Interior National Park Service and the Research Foundation of the City University of New York (AREAC)"
United States Department of the Interior

Lesley Davenport
Chemistry

"Conformational and Dimeric Stabilities of Plasma Amine Oxidase"
American Heart Association/New York City Affiliate

Alexander Greer
Chemistry

"DNA Capture of Free Oxygen Atoms in Solution"
Research Corporation
"Probing the Biochemistry and Organic Chemistry of Atomic Oxygen"
American Chemical Society – The Petroleum Research Fund

Zhen Huang
Chemistry

"New Dimensional Research Fellowship - Kuang and New Dimensional Research Fellowship - Chuksin"
New Dimension Research

Dominick Labianca
Chemistry

"Summer Undergraduate Research in Organic Chemistry"
Pfizer

Richard S. Magliozzo
Chemistry

"Catalase - Peroxide Catalysis in Antibiotic Activation"
National Institutes of Health

Milton Rosen
Chemistry

"The Relationship Between Physicochemical Surface Parameters, Chemical Structure, and Environmental Effect of Surfactants "
National Science Foundation
"An Investigation of the Enhancement of the Performance Properties of Alkylpolyglucosides via Synergistic Interaction with the other types of Surfactants"
S.C. Johnson and Son, Inc.
"An Investigation of the Effect of Air Entrainment Agents (AEAs) on the Fundamental & Performance Properties of Concrete Paste "Pore Water"
W.R. Grace & Co.

Rohit Parikh
Computer and Information Science

"Game-theorectic Foundation for Multi Agent Systems"
National Science Foundation

Theodore Raphan
Computer and Information Science

"Advanced Techniques for Assessment of Postural and Locomotor Ataxis, Spatial Orientation, and Gaze Stability"
"Multidimensional Dynamics of the Vestibulo System"
"Spatial Orientation & Plasticity in the Vestibular System"
National Space Biomedical Research Institute

Paula Whitlock
Computer and Information Science

"Shadow Wavefunction Investigations of Helium Films Absorbed on a Variety of Surfaces"
National Science Foundation

Mel Scult
Judaic Studies

"Kaplan Diary Project"
The Lucius N. Littauer Foundation

Peter M.S. Lesser and Hadi Ghaemi
Physics

"Thermal Conductivity Measurements of SIC Using a Scanning Thermal Microscope"
Semiconductor Characterization Instruments, Inc.

Fred H. Pollak and Hadi Ghaemi
Physics

"Optical Characterization of InGaAsP/GaAs including Low Temperature Photoluminescence"
Semiconductor Lasers International Corporation
"Surface Photovoltage Characterization of Heterojunction Bipolar Transistors and Electro-Optic Devices"
NORTEL NetworksTechnology Corporation.
"Surface Photovoltage Spectroscopy Characterization of Semiconductor Device Structures"

Israel Abramov
Psychology

"Museum Lighting: Maximizing Aesthetics While Minimizing Damage"
National Center for Preservation Technology and Training

Karen Ackroff and Anthony Sclafani
Psychology

"Alcohol Appetite: A Nutrient Conditioning Analysis"
National Institute of Child Health and Human Development

Stephen J. Lepore
Psychology

"Adjustment to Prostate Cancer"
National Cancer Institute

Neil MacMillan
Psychology

"Perception and Psychophysics"
Psychonomic Society, Inc.

Laraine McDonough
Psychology

"Utilizing New Technology to Investigate Cognitive Development"
National Science Foundation

Kevin P. Myers
Psychology

"Psychology of Carbohydrate and Fat Preferences"
National Institute of Health

Anthony Sclafani
Psychology

"Carbohydrate Appetite, Fat Appetite, and Obesity"
National Institute of Child Health and Human Development

Anthony Stevens-Arroyo
Puerto Rican and Latino Studies

"National Survey of Latino Parishes/Congregation and Patterns of Cultural Maintenance, Leadership Development and Community Involvement"
The Ford Foundation
"The National Survey of Leadership in Latino Parishes and Congregations"
Annie E. Casey Foundation

back to to

Other Awards from July 1, 1999 – December 30, 2000


Willie Page
Africana Studies

"Bahama Conch Community Land Trust of Key West"
Overbrook Foundation

Ronald A. Eckhardt
Biology

"Science and Technology Entry Program (STEP)" and
"Collegiate Science and Technology Entry Program (CSTEP)"
New York State Education Department

Richard S. Magliozzo and Sheng Wei Yu
Chemistry

"Heiser Program for Research in Leprosy and Tuberculosis"
Heiser Fellowship

David Arnow and Gerald Weiss
Computer and Information Science

"An Asynchronous Learning Network Tool for Improving CS Education and Retention Rates"
National Science Foundation

Ellen Belton and Cheryl Harewood
Continuing Education

"BRIA"
New York State Office of Temporary and Disability Assistance

Anita Caref
Continuing Education

"Adult Education RFP"
"Adult Literacy Education"
"Adult Education Administration - Staff Development Project"
New York State Educational Department

Nave Renek
Continuing Education
"New York City Partnership for Arts Education" and
"Family Involvement Grant"
Annenberg Foundation

Helen Wussow
Continuing Education

"Brooklyn College BEGIN Work Study (BWS) Program"
New York City Human Resources Administration

Carol A. Korn
Early Childhood Center

"Campus Based Child Care Tuition Scholarship Enhancement"
United States Department of Education

Vicki Irgang and Deborah Shanley
School of Education

"Literacy"
"PBS: Performanced Based Strategies K – 12 Mathematics"
New York City Board of Education

Rosamond Welchman
School of Education
"New York City Science and Mathematics Collaborative"
National Science Foundation

Ellen Belton and David Gomez
School of Education
"Project Preview: An On-Line Collaborative Program Linking the Community College to the Four-Year Institution"
United States Department of Education

Graciela Elizalde-Utnick and Emilia Lopez
School of Education

"School Psychology Program"
New York State Education Department

Rosamond Welchman, John Chamberlain, and Eleanor Miele
School of Education

"Brooklyn College Math & Science Collaborative"
New York State Education Department

Evelyn Roman-Lazen and Deborah Shanley
School of Education

"Eureka, Teen Achievement Program"
Helena Rubinstein Foundation

Vicki Irgang and Brenda Strassfeld
School of Education

"Cisco Grant"
Cisco System Inc.

Lorraine Harner
School of Education

"Teachers Opportunity Corp."
U.S. States Education Department

Jennifer McCormick
School of Education

"Day of the Poet"
Brooklyn Borough President Howard Golden

Jeanette Marquis and Josephine Tucker
Educational Services

"Brooklyn College Educational Talent Search Program"
United State Department of Education

Patricia Antoniello and Daria Luisi
Health and Nutrition Science

"Brooklyn Health Coalition Worksite Heart Health Project"
New York State Department of Health, NYS

Erika Friedmann and Mark Tomita
Health and Nutrition Sciences

"Computer Based Teaching in Epidemiology and Statistics"
National Science Foundation

Michele Greene
Health and Nutrition Sciences

"To Investigate How Physicians Personally and Professionally Cope with Patients' Deaths"
Arthur Vinning Davis Foundation

Renate Bridenthal
History

"Conference Grant – Interactions: Regional Studies, Global Processes & Historical Analysis"
Ford Foundation

Barbra Higgenbotham and John Blamire
Library

"The Virtual Core: A Brooklyn College Faculty Development Project"
United State Department of Education

Barbra Higgenbotham and Susan Vaughn
Library

"Cooperative Collection Development Aid for Academic Libraries"
New York State Education Department

Virginia Sanchez-Korrol and Vicki Ruiz
Puerto Rican Studies

"Latinas in the United States: An Historical Encyclopedia"
The Ford Foundation

Nancy Romer
Psychology

"Brooklyn College Child Psychology Summer Institute"
Ramapo Anchorage Camp

Gail Gurland
Speech Communication Arts and Sciences

"Teacher Certification for Licensed speech-Language Pathologists in New York State"
New York State Education Department

Ellen Belton
Dean of Undergraduate Studies

"Project Preview: An On-Line Collaborative Program Linking the Community College to the Four-Year Institute"
United States Department of Education
"Bureau of Refugee Immigration Administration"
New York State Office of Temporary and Disability Assistance

back to top

PSC-CUNY Awards – From July 1, 1999 – June 30, 2000


Willie Page
Africana Studies

"Manuscript Preparation and Publication of Coventry's Journal"

H. Arthur Bankoff
Anthropology and Archaeology

"The Historical Archaeology of Southern Brooklyn"

John Beatty
Anthropology and Archaeology

"Abstract Terms in Kiowa-Apache"

Sophia Perdikaris
Anthropology and Archaeology

"North Atlantic Paleoeconomy Project: Inter-Regional Comparisons"

Janet Carlile
Art

"Sunset at Canyonlands. A Suite of Lithographs"

Georgeen Comerford
Art

"Variations on a Theme: In Search of the Romantic Photograph"

Karin F. Giusti
Art
"Signatures in the Public Sphere"

Susan Koslow
Art

"The Dispatches of Ambassador Nicolas de Baugy and the Diplomacy of Peter Paul Rubens"

Patricia Mainardi
Art

"Husbands, Wives and Lovers: Marriage & Its Discontents in Nineteenth-Century France"

Jennifer McCoy
Art

"Airworld Electronic Sculptures"

Richard H. Navin
Art

"DVD Disc: A New Perspective - Dynamic Internet Linkage"

Dan Eshel
Biology

"Suppression of Motor Proteins Deficiency by Ploidy Regulation"

Charlene Forest
Biology

"Isolation of a Gamete Fusion Gene in Chlamydomonas Using Genomic Complementation and Insertional Mutagenesis"

David Franz
Biology

"Effects of Macroalgal Biomass on Intertidal Sand Flat Copepods in a Eutrophic Estuary"

Ray Gavin
Biology

"Function of MYO1 in Tetrahymena"

James Godde
Biology

"In Vivo Investigations of Mytomycin C Crosslinking in the Human FMR1 Gene"

Qi He
Biology

"Characterization of Miscue Gene in the Developing Visual System of Drosophila"

Martin Schreibman
Biology

"Effects and Mechanisms of Action of Endocrine Disrupting Chemicals on Genome and Neuroendocrine Physiology"

Malgorzata Ciszkowska
Chemistry

"Electroanalytical Studies in Biopolymeric Solutions"

Lesley Davenport
Chemistry

"Conformational Studies of Bovine Plasma Amine Oxidase"

Alexander Greer
Chemistry

"Novel and Interesting Mechanisms that Damage DNA"

Paul Haberfield
Chemistry

"Single Electron Transfer Intermediates in the Sn2 Reaction"

Zhen Huang
Chemistry
"Synthesis of Selenium-Containing RNA for Phase Determination in RNA X-Ray Crystallography and RNA Structure Determination"

Richard S. Magliozzo
Chemistry

"Crystallization of M. tuberculosis Catalase-Peroxidase and Two Mutant Forms of this Enzyme"

Christopher Barnes
Classics

"Terentum Victum: The Processes of Conquest"

John Van Sickle
Classics

"Derek Walcott's Omeros: Further Horizons"

Dayton Clark
Computer and Information Science

"The Pinball Player Real-time Testbed"

Scott Dexter
Computer and Information Science

"Towards Automated Analysis of Electronic Commerce Protocols"

Chaya Gurwitz
Computer and Information Science

"Bounded Quasi-Newton Updates for Symmetric Matrices"

Danny Kopec
Computer and Information Science

"Diagnosis and Design of Complex Systems Software"

Yedidyah Langsam
Computer and Information Science

"Multimedia Enhanced Distance Learning for the Medical Sciences"

Rohit Parikh
Computer and Information Science

"Social Software"

Theodore Raphan
Computer and Information Science

"Modeling the Effects of Eye Position and Lesions of the Semicircular Canals on the VOR"

Lori L. Scarlatos
Computer and Information Science

"Tracking 3D Objects in Tangible Interfaces"

Noson Yanofsky
Computer and Information Science

"Higher Category Theory and Homotopy Theory"

Efstathios Zachos
Computer and Information Science

"Cook-Reductions and Functional Complexity Classes"

Neng-Fa Zhou
Computer and Information Science

"A Java-Based Constraint Language for Authoring Multimedia Web Documents"

Taiwo Amoo
Economics

"Evaluating the Validity of Rating Scales Used to Measure Overall Performance and Satisfaction"

Yehuda Klein
Economics

"State and Federal Regulation of Transboundary Pollution: Local and Midwestern Sources of Nitrogen and Sulfur Oxides in New York"

Merih Uctum
Economics

"Feedback Effects and Intertemporal Budget Constraints: Developing vs. Developed Economics"

David Walters
Educational Services

"The Honorable Louis Lynch: Biography of an Educator and His Role in Pre and Post Era of Barbarian Independence"

Louis Asekoff
English

"White Notebook/White City II"

Moustafa Bayoumi
English

"Migrating Islam: Religion, Colonialism, and Modernity"

Geraldine DeLuca
English

"Memoir and the Academy: Travel Grant to do Family Research"

Annette Danto
Film

"International Women in Production"

Paula Massood
Film

"Of Cowboys and Thieves: City Motifs in Race Films From the 1930s and 1940s"

Stephen Aja
Geology

"Proposed Experimental Investigation of the Electrochemical Properties of Clay Minerals"

John Chamberlain
Geology
"Tsunamis in Mid-America?: Expanding the Search for Asteroid Impactites in the Cretaceous/Tertiary Boundary Deposits of the Badlands National Park Region of South Dakota"

Nehru E. Cherukupalli
Geology

"Chromites from Primitive Achondrite Groups"

Gerald Friedman
Geology
"Diagenesis of Regional Extensive Limestones of the Helderberg Group (Lower Devonian) of New York State"

Wayne Powell
Geology

"Sheet-Silicate Replacement of Fossils at the Burgess Shale, British Columbia, Canada"

Kathleen Axen
Health and Nutrition Sciences

"Does a High Fat Diet Elevate Islet Triglyceride Content in Rats?"

Annie Hauck-Lawson
Health and Nutrition Sciences

"Memory Drives the Food Voice"

Betty W. Levin
Health and Nutrition Sciences

"HIV in the NICU: Third Wave of a National Study of Clinician Responses to a New Medical Condition"

Bonnie Anderson
History

"Global Feminism Across the Centuries: A Reader"

Leonard Gordon
History

"Frontiers of Freedom: The Entwining of India and America Since 1890"

Robert Johnson
History

"The Year of Realignment: Lyndon Johnson Runs for President"

Nicholas Papayanis
History

"Conceptualizing Paris Streets Before Haussmann: The Rise of Modern Urban Planning"

Gunja SenGupta
History

"Rethinking Social Welfare History: African American and Irish Female Subaltern Perspectives in Nineteenth-Century New York"

Jocelyn A. Wills
History

"The 'Spending Mentality': Wage-Working Consumers in the United States and the Triumph of the Lower Middle-Class Experiment in Industrial Capitalism, 1870-1930"

Frederick Gardiner
Mathematics

"Applications of Analysis to Dynamical Systems"

Jun Hu
Mathematics

"Continuation on the Study of Renormalization of Dissipative Henon-like maps and Regularity of Fractal sets in Complex Dynamical Systems"

Martin Bendersky and David Stone
Mathematics

"Combinatorial Graph Moduli Spaces"

Robert Sibner
Mathematics

"Abelian Gauge Theory on Riemann Surfaces"

Luigi Bonaffini
Modern Languages and Literatures

"Translation of Canti Orfici"

Margarite Fernandez-Olmos
Modern Languages and Literatures

"Revisiting Lydia Cabrera's Sacred Wild"

Ray Allen and George Cunningham
Conservatory of Music

"Porgy and Bess: A Cultural Reader"

George Brunner
Conservatory of Music

"Investigation of Impulse Response in Percussion Instruments"

Jeffrey J. Taylor
Conservatory of Music

"Stompin' 'Em Down": Black Jazz Pianists in the Twenties"

Nanette Funk
Philosophy

"A Book Project - Feminism and the Postsocialist Transformation"

Arnold Koslow
Philosophy

"Structures of Physical Quantities: The Quantity Calculi of Newton, Maxwell, Everett, and Lodge"

Emily Michael
Philosophy

"Renaissance Pluralism: The Development of Theories of Body, Soul, and Mind"

Paul Saka
Philosophy

"The Liar and Related Paradoxes"

Christopher Dunbar
Physical Education

"Left Atrial Abnormality and Cardiac Ischemia During Graded Exercise Testing"

Anthony Sgherza
Physical Education

"Accumulated Versus Sustained Exercise: A Comparison of Intervention and Assessment Strategies in Sedentary People in an Urban Collegiate Environment"

Louis Celenza
Physics

"Meson Spectroscopy Using a Confinement Model and the Nambu Jona-Lasinio Model"

Hadi Ghaemi
Physics

"Magnetization of Two Dimensional Submicron Magnetic Arrays"

Ming-Kung Liou
Physics
"Determination of Electromagnetic Properties of the Rho Meson & Study of Exchange Effects in the Two-Nucleon System Using Nuclear Bremsstrahlung Techniques"

Ken Miyano
Physics

"X-Ray Absorption Spectroscopy Studies of Transition Metal Impurities in Oxides"

Fred Pollak
Physics

"Surface Photovoltage Investigation of Semiconductor Device Structures"

Viraht Sahni
Physics

"An Alternative Many-Body Perturbation Theory of Electronic Structure"

Carl M. Shakin
Physics

"Scalar Glueball and the Spectrum of f0 Mesons"

Micha Tomkiewicz
Physics

"Measurements of Possible Polarization of Ti02 Nanoparticles"

Paisley Currah
Political Science

"Legislating Genders"

Immanuel Ness
Political Science

"Central Labor Councils and Labor's Political Revitalization"

Corey Robin
Political Science

"Political Repression and the Fragmented State"

Mark Ungar
Political Science

"Police Discipline: The Test of Democracy and Order"

Israel Abramov
Psychology

"Illuminating Art Works"

Andrew Delamater
Psychology
"Reinforcer-Specific Effects in Pavlovian Backward Conditioning"

Matthew Erdelyi
Psychology

"Waxing and Waning Over Time of Forbidden Stimulus Content in Fantasy"

Louise Hainline
Psychology
"Development of Interactions Between Vergence and Accommodation in Infants"

Daniel Kurylo
Psychology

"Efficacy of Stimulus Features for Perceptual Grouping in Alzheimer’s Disease"

Stephen Lepore
Psychology

"Expressive Writing, Psychological Stress and Health"

Laraine McDonough
Psychology

"The Development of Inductive Generalization in Infants and Young Children"

Arthur Reber
Psychology

"The Temporal Course of Consolidation of Implicit Knowledge"

Don Scarborough
Psychology

"Keeping the Beat: Distortions in the Production and Perception of Musical Time"

Anthony Sclafani
Psychology

"Brain Mechanisms of Food Preference Learning"

Hector Carrasquillo
Puerto Rican and Latino Studies

"The Family and Sustainable Development in Cuba: A Comparative Study"

Timothy Shortell and Mary Howard
Sociology

"Land, Labor and Liberty: The Anti-Rent Movement in New York State, 1830-1870"

Catherine Silver
Sociology

"Gender and the Discourse of Identity in Japan and the U.S."

Alex Vitale
Sociology

"Evaluating The Community Justice Model"

Sharon Zukin
Sociology

"A Social History of Branding: 1980-2000"

Tanni Haas
Speech Communication Arts and Sciences

"The Theory and Practice of Public Journalism"

Shuming Lu
Speech Communication Arts and Sciences

"Ethnographic Study of Chinese Business Negotiation: Implications for American-Chinese Communication"

Klara Marton
Speech Communication Arts and Sciences

"Cross-Cultural Investigation of Phonological Working Memory Skills in Children With Speech Language Impairment"

Shlomo Silman
Speech Communication Arts and Sciences

"Enhancement of Language by Unilateral Stimulation of the Right Ear"

Susan Murray
Television and Radio

"Images of Innocence, Transgression and Recovery: A Cultural History of Child Stardom in the 20th Century"

Diana Irene Sosa
Television and Radio

"Their Myth, My Life"(Working Title)

Martin Spinelli
Television and Radio

"Radio Radio: Sounding the Acoustic Art"

Lynn Thomson
Theater

"Views From the Bridge:" The Dreamland Project Research"

Patricia Antoniello
Women Studies

"Life Force: The Women's Life Stories Project"

back to top